Kupujemy okulary

Po co w okularach jest polaryzacja?

Jedno jest pewne – kto już raz sięgnie po okulary z polaryzacją, nie wróci do tradycyjnych soczewek. Dlaczego? Jaka jest różnica? Wyjaśniamy!

Co to jest polaryzacja?

Definicja słownikowa: “okulary polaryzacyjne posiadają specjalnie wykonane soczewki, które polaryzują wiązki fali świetlnej, co stanowi filtr dla rozproszonego, niespolaryzowanego światła, w efekcie czego przepuszczane są tylko fale świetlne ukierunkowane pionowo”. W uproszczeniu: okulary polaryzacyjne usuwają  z pola widzenia zbędne odblaski, czyli rozproszone światło. Dzięki temu do oka dociera tylko proste, spolaryzowane światło.

Założę okulary z polaryzacją i…

  • kolory są żywsze i bardziej nasycone w porównaniu z tradycyjnymi,
  • widzenie jest bardziej przejrzyste, bardziej ostre niż w przypadku okularów z tradycyjnymi szkłami,
  • obserwowany świat jest łagodniejszy dla oka, a dzięki temu mniej mrużymy oczy,
  • szkła nie są ciemniejsze niż zwykle – każdy model ma swoją klasę przyciemnienia, także można spotkać okulary z polaryzacją ze szkłami ciemniejszymi od zwykłych i odwrotnie.

Czy okulary z polaryzacją są dla każdego?

Zdecydowanie tak! Warto zastanowić się nad ich kupnem szczególnie wtedy,  jeśli dużo czasu spędzamy na powietrzu. W dodatku, w przypadku nas – dorosłych kierowców – również znacznie poprawią komfort jazdy w słoneczne dni. A podczas aktywnych wakacji i  uprawiania sportów wodnych minimalizują refleksy wodne.

Sporo ostatnio mówi się o polaryzacji. Może się wydawać, że to kolejna moda i zbędny gadżet. Oczywiście, nie każdy z nas potrzebuje okularów z polaryzacją. Jednak jeśli zależy nam na wyższym komforcie widzenia, warto rozważyć ich zakup. Są one zwykle droższe o ok. 30-50 zł od modeli bez polaryzacji. I słowo o wzornictwie – do niedawna okulary z polaryzacją w wersji dla dorosłych kojarzyliśmy z tymi brzydkimi, nieatrakcyjnymi, nudnymi. Dziś jest inaczej – to bardzo atrakcyjne wizualnie, modne oprawki. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *