Bez kategorii

Kiedy kupić dziecku pierwsze okulary przeciwsłoneczne?

Wiosna, słońce, dłuższe spacery… Te wszystkie okoliczności przyrody sprawiają, że więcej czasu niż zimą spędzamy na powietrzu. Tym samym jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych na naszą skórę i oczy. Dziś o tym drugim i to w kontekście najmłodszych. Kiedy kupić dziecku pierwsze okulary przeciwsłoneczne?

 

 

Bez okularów ani rusz

Jestem pewna, że większość z Was nosi okulary przeciwsłoneczne – czy to na spacerze, czy podczas jazdy samochodem – nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez nich wiosną i latem! Zastanawialiście się nad tym, że nasze dzieci także ich potrzebują? Skoro nam jest w nich tak komfortowo – im także będzie! I to nie jest moda, kolejny wymysł – to troska o ich zdrowie, ponieważ nadmierne narażenie na promieniowanie może prowadzić do zapalenia spojówek czy uszkodzenia siatkówki. Warto zaznaczyć, że ten szkodliwy wpływ będzie zauważalny po kilku latach, nie od razu.

Okulary okularom nierówne

Okulary różnią się od siebie jakością i warto wybierać tylko te sprawdzone. O tym przeczytacie w innym artykule, a tymczasem kilka słów o tym, od jakiego wieku zakładać dziecku pierwsze okulary przeciwsłoneczne.

Zdania są podzielone – spotkałam się z dwiema opiniami okulistów. Pierwsza mówi o tym, że okulary słoneczne warto kupić roczniakowi i należy nosić je w razie konieczności. Tu najlepszą ochroną oczu będzie czapka z daszkiem  lub kapelusz. Zapytacie – dlaczego nie sięgnąć wcześniej po okulary? Okulary limitują pole widzenia u tak małych dzieci i w pewien sposób zaburzają naturalną ciekawość oglądania i poznawania świata.

I druga mówiąca o tym, że im wcześniej kupimy okulary, tym lepiej. Nie bez powodu na rynku dostępne są modele już dla trzymiesięcznych dzieci, które leżąc w  wózku również narażone są na niebezpieczne działanie promieni UV. Ale uwaga – oczywiście maluchy nie mogą być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych! Spacery najlepiej planować na wczesny ranek oraz późne popołudnie, kiedy słońce nie jest tak intensywne, jak w godzinach południowych. Ale nawet w takich porach nie warto rezygnować z okularów.

 

 

Kupić czy nie kupić?

Każdy z nas zna swoje dziecko i wie, jakie ma potrzeby. Jednym malcom okulary są potrzebne  bardzo szybko, ponieważ nawet drobny promień słońca może być powodem do płaczu. Innych za żadne skarby nie jesteśmy w stanie do nich przekonać – jest im niewygodnie i nawet komfort ochrony oczu im tego nie rekompensuje. Decyzja pozostaje w rękach i portfelach rodziców…

Warto podkreślić, że jeśli dziecko ma problemy ze wzrokiem, każdy zakup okularów warto skonsultować z lekarzem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *