Kupujemy okulary

Jak chronić oczy dziecka przed słońcem?

Urocze stroje kąpielowe, słomkowe kapelusze z dużym rondem, czapki z daszkiem z bohaterem z kreskówki, kolorowe okulary przeciwsłoneczne – te gadżety pomagają chronić skórę i oczy dziecka przed słońcem. Pamiętajmy też o kremie z filtrem, ale to oczywista oczywistość.

Światło ultrafioletowe emitowane przez słońce może mieć poważny wpływ na skórę i oczy każdego z nas

Jednak najbardziej narażone na uszczerbek zdrowia są dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 80% wszystkich ekspozycji na promieniowanie UV występuje przed ukończeniem 18 lat. Dlaczego? Ponieważ dzieci są bardziej aktywne niż my, dorośli, i po prostu więcej czasu spędzają na powietrzu. Zupełnie nieświadomie przebywają w słońcu, a tym samym łapią jego promienie.

Światło UV jest związane z kilkoma problemami ze wzrokiem, m.in.: zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej i rakiem. Dzieci są bardziej narażone na uszkodzenia siatkówki spowodowane promieniami UV, ponieważ ich źrenice są większe niż źrenice dorosłego, a soczewka wewnątrz oka jest jaśniejsza, co umożliwia większą absorpcję promieniowania UV do oka. Dlatego ważne jest, aby chronić oczy dziecka podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu. Młodsze dzieci, takie poniżej szóstego miesiąca życia, powinny być jeszcze bardziej chronione przed słońcem. Ich skóra nie jest jeszcze chroniona przez melaninę, a oczy są szczególnie delikatne.

Jednym z najprostszych sposobów ochrony małych dzieci przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym jest unikanie godzin szczytu. Największe nasilenie słoneczne występuje w godzinach od 11 do ok.16-17. Dlatego jeśli planujecie spacer, to najlepiej w godzinach porannych bądź popołudniowych, wieczornych. I uwaga – w dni pochmurne promieniowanie także dociera do ziemi. To, że nie widać słońca, nie zwalnia nas z ochrony przed nim.

Kiedy przebywacie na słońcu,stosuj kremy przeciwsłoneczne, trzymaj siebie i dzieci w ubraniach (najlepiej z filtrem UV, choć wiemy, że są one jeszcze mało popularne i przez to dość drogie), kapeluszu z szerokim rondem i okularach przeciwsłonecznych. Wybierzcie mądrze te ostatnie, postępując zgodnie z tymi wskazówkami:

  • poszukajcie okularów przeciwsłonecznych, które blokują promienie UVA i UVB – dziecko powinno nosić okulary przeciwsłoneczne, które blokują 99-100% światła UV,
  • wybierajcie tylko te oznaczone certyfikatami jakości,
  • wybierzcie odpowiedni odcień – podczas gdy kolor soczewki nie wpływa na poziom ochrony UV – który jest chemicznie stosowany do soczewki – odcień może mieć znaczenie. Jaśniejsze soczewki nie zapewniają komfortu na słońcu, a zbyt ciemne soczewki mogą spowodować, że źrenice dziecka będą się rozszerzać, aby umożliwić większy dostęp światła UV do oczu. Najlepiej wybrać średni odcień, wcześniej upewniając się, że soczewki blokują światło UV.
  • wybierzcie okulary przeciwsłoneczne z elastyczną oprawą – dzięki temu są bardziej odporne na zniszczenie niż sztywne, plastikowe oprawki. Polecamy te z poliwęglanu – takie soczewki są do 10 razy bardziej odporne na uderzenia niż standardowe soczewki z tworzywa sztucznego.Świetnie sprawdzają się gumowe elementy w oprawce. Ostrożnie dobierajcie sznurki i gumki, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo dziecka.

Mała modelka ma na sobie model Babiators Pink Ice 0-2 lata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *