Kupujemy okulary

Co oznaczają symbole na okularach?

Okulary przeciwsłoneczne to nie moda czy wymysł naszych czasów – to sposób, by ochronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Sporo dorosłych nosi okulary (osobną kwestią jest ich jakość, certyfikat, filtr), więc czas, by kupić okulary także swoim dzieciom – one ich potrzebują tak samo, jak my!

Okulary tylko dobrej jakości!

Zgodnie przyznamy, że łatwo kupić okulary – jest ich masa na letnich straganach, w supermarketach czy drogeriach. Wzory i kolory zachęcają maluchy do użytkowania, a atrakcyjna cena jest zachętą dla rodziców. Jednak czy to dobry wybór? Niekoniecznie, ponieważ mimo naklejek (np. CE, UV 400) okulary te mogą być jedynie zabarwionymi szkłami, stwarzającymi zagrożenie dla zdrowia naszych oczu. W konsekwencji noszenie takich okularów może być bardziej szkodliwe niż nienoszenie okularów wcale.

Jak rozpoznać wysokiej jakości okulary?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na cenę – tanie zwykle nie oznacza: dobre. Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne powinny zmniejszać dyskomfort powodowany przez silne promienie słoneczne, poprawiać jakość widzenia, chronić przed promieniowaniem nadfioletowym i nie mogą zniekształcać kształtów i kolorów. Okulary nie powinny być za małe. Najlepsze są te, które przylegając do twarzy, odcinają dostęp promieni UV z boku okularów.

Jakie szkła wybrać?

Pamiętajmy, że im ciemniejsza soczewka, tym mniejsza przepuszczalność światła.

Do wyboru mamy 4 poziomy przyciemnienia okularów przeciwsłonecznych:
0 – przezroczyste
1 – szkła jasno zabarwione, przeznaczone na noc i pochmurne dni; stosować je możemy jako barierę mechaniczną, chroniącą oko np. przed insektami;
2 – pomarańczowe, różowe lub żółte; można je nosić w pochmurny dzień lub w warunkach stałego, sztucznego oświetlenia;
3 – brązowe, niebieskie, grafitowe lub szare; przeznaczone są do noszenia w dzień, nadają się do prowadzenia samochodu;
4 – szare, ciemno barwione; stosowane najrzadziej, najciemniejsze, jednocześnie najlepiej chroniące przed promieniami UV; idealne w czasie pobytu w górach lub na śniegu, w rejonach o klimacie równikowym, zwrotnikowym, podzwrotnikowym. Okularów o takim zabarwieniu nie można używać prowadząc samochód.

Poza tym na opakowaniu i zwykle też na wewnętrznej stronie zauszników znajdziemy takie informacje, jak:

  • oznaczenie CE wskazujące, że produkt jest zgodny z europejskimi standardami bezpieczeństwa,
  • nazwa producenta,
  • stopień zaciemnienia soczewki od 0 do 4,
  • moc filtra – filtr UV 400 oznacza, że taka soczewka blokuje promieniowanie ultrafioletowe we wszystkich jego zakresach (UVA, UVB, UVC). Niestety kierowanie się oznaczeniem nie daje pewności, że wybrane przez nas okulary są bezpieczne. Wybierając tanie okulary, należy liczyć się z tym, że naklejki mogą być tylko chwytem reklamowym. Napis, którego powinniśmy szukać, to UV400, 100% UV Reduction, 100% UV Block lub UV100%.

Co więcej, na okularach lub w instrukcji powinno znaleźć się jedno z takich oznaczeń, które potwierdzają wysoką jakość i spełnianie norm bezpieczeństwa:

  • EN 166:2001
  • PN-EN ISO 12312-1:2014-02
  • 89/686/EWG
  • EN 1836+A1:2009
  • ISO 9001:2000

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *